14 gru, 2015

Ugotuj z maluchem wyśmienitą zabawę!

Autor: admin Kategorie: Benc poleca

Gotuj ze Smoby

Trend samodzielnego przygotowywania potraw i przekąsek przynosi nie tylko korzyści dla naszego zdrowia czy portfela. Wspólne gotowanie w rodzinnym gronie – szczególnie z uwzględnieniem najmłodszych – to doskonała okazja do rozwijania kreatywności i poznawania nowych smaków.

Każda chwila spędzana z naszym maluchem jest nie do przecenienia – szczególnie dzisiaj, kiedy na wspólną zabawę czy naukę mamy coraz mniej czasu. Dlaczego więc nie połączyć przyjemnego z pożytecznym?

Przepis na niezapomniane chwile

Każdy z nas prawdopodobnie ma gdzieś w zakątkach pamięci ukryte wspomnienia z przedświątecznych wieczorów spędzonych na przyozdabianiu pierniczków z mamą czy sobotnich popołudni poświęcanych na wspólne gotowanie obiadu z całą rodziną. Czas spędzany z najbliższymi przy kuchennych stole zawsze, niezależnie od ostatecznego wyniku naszych kulinarnych eksperymentów, kojarzymy pozytywnie – to idealna okazja do porozmawiania absolutnie o wszystkim, pośmiania się z własnych drobnych niepowodzeń i zrobienia kontrolowanego bałaganu za przyzwoleniem rodziców.

Nie bez powodu w końcu specjaliści nawołują do podtrzymywania tradycji wspólnego spożywania posiłków – często to jedyny czas, kiedy wszyscy domownicy zbierają się bez przymusu w jednym miejscu i z chęcią opowiadają o wydarzeniach mijającego dnia. A czemu poprzestawać wyłącznie na jedzeniu razem, jeśli można zaangażować do pomocy przy przygotowaniach wszystkich?

Dwie pieczenie na jednym ogniu

Budowanie więzi z dziećmi, choć szalenie ważne, nie jest jedyną korzyścią płynącą ze wspólnego gotowania. To również genialna okazja, by wspomóc rozwój naszego malucha w zakresie kreatywności, matematycznego myślenia czy samodzielności.

Przydzielając maluchowi konkretne zadanie, zwiększamy jego poczucie odpowiedzialności – w końcu od niego w ogromnej mierze zależy, czy danie będzie wszystkim smakować czy nie. Ponadto podążanie za zawartymi w przepisie wskazówkami uczy dziecko czytania ze zrozumieniem, planowania kolejności wykonywanych prac oraz logicznego myślenia. Jeśli natomiast zrezygnujemy z przepisowego gotowania i pozwolimy dziecku ruszyć, pod naszym czujnym okiem, za własną fantazją, damy mu świetną okazję do popisania się swoją kreatywnością i jeszcze lepszego rozwinięcia wyobraźni.

Takie poznawanie procesu przyrządzania potraw „od kuchni” dodatkowo ułatwia zapoznawanie dzieci z nowymi smakami i pomaga budować świadomość zdrowego odżywiania.

Kuchnia dla dużego i małego

Kiedy planujemy wspólne gotowanie z naszą pociechą, musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim nasza kuchnia musi być przystosowana do wieku dziecka – nawet w ferworze przygotowań nie możemy zapominać o niebezpieczeństwach związanych z ostrymi czy gorącymi przedmiotami. Miejsce pracy, czyli blat lub stół kuchenny, powinno być łatwo dostępne dla naszych pomocników – zadbajmy o wygodny i stabilny stołek, zawczasu przygotujmy też niezbędne składniki. W końcu pamiętajmy, by nie wybierać zbyt trudnego przepisu – inaczej maluch się zniechęci i nie będzie chciał towarzyszyć nam w kolejnych kuchennych przygodach.

Doskonałym uzupełnieniem kulinarnych zabaw w domowej kuchni albo alternatywą dla młodszych amatorów gotowania są elektroniczne kuchnie dla dzieci, wyposażone w liczne akcesoria umożliwiające naukę przyrządzania przeróżnych potraw w warunkach stuprocentowo bezpiecznych, a do tego odpornych na twórczy bałagan towarzyszący tradycyjnemu gotowaniu. Idealnym rozwiązaniem są kuchnie Smoby, posiadające w swoich zestawach takie przedmioty, jak palniki, piekarnik, garnki i patelnie, blat, zlewozmywak, a nawet kuchenka mikrofalowa, ekspres do kawy czy maszynka do lodu. Do tego wyposażone są nawet w kilkadziesiąt akcesoriów, dzięki którym nasz maluch może poznać tajniki niejednej czynności, jaką później z przyjemnością powtórzy w „prawdziwej” kuchni.

Elektroniczne kuchnie Smoby doskonale naśladują rzeczywiste procesy, jakie zachodzą podczas kulinarnych eksperymentów. Dzięki specjalnym patelniom nasz maluch nauczy się przerzucać naleśniki, odgłos gotowania będzie przypominał o konieczności dbania o to, by zawsze pilnować przyrządzanych potraw, a zmywarka lub zlewozmywak wyrobią w nim nawyk zachowywania czystości.

Choć kuchnie przeznaczone są dla dzieci, nie zapominajmy o tym, by towarzyszyć naszym pociechom w trakcie ich wyimaginowanych kulinarnych odkryć – doceniajmy subtelny smak przygotowanej przez nich niby-zupy, pomóżmy w krojeniu marchewki, a po bezkalorycznej kolacji zaproponujmy wspólne sprzątanie. To sprawi, że kiedy kuchenne obowiązki przeniesiemy do rzeczywistości, nasz maluch sam chętniej będzie nam pomagał.

Gotowanie nie musi być tylko przykrym obowiązkiem – warto pokazywać to dzieciom już od najmłodszych lat. Jeśli właściwie do niego podejdziemy – odkrywając jego twórczą stronę – stanie się przyjemnością nieznającą takich ograniczeń, jak wiek, płeć, zainteresowania, a nawet poziom umiejętności. Gotować w końcu, jak i śpiewać, każdy może!

Brak komentarzy do "Ugotuj z maluchem wyśmienitą zabawę!"

Twój komentarz