20 gru, 2010

Tyjemy przez wirusy i środowisko!

Autor: krolix Kategorie: Diety|Rodzina|Zdrowie

Jemy mniej, a mimo wszystko tyjemy. Dlaczego? Co sprawia, że przybieramy na wadze? Wirusy i zanieczyszczenie środowiska. Do tych czynników dojdzie jeszcze brak snu, oddziałujący na tempo metabolizmu.

Prof. David Allison, genetyk z University of Alabama, sprawdził wagę blisko 20 tys. zwierząt, m.in. szczurów, myszy, małp. Wykrył, że tyją te, które żyją w tym samym środowisku co my.

Zobacz: Jak uniknąć efektu jo-jo?

Jak wytłumaczyć, że myszy i szczury wykorzystywane do doświadczeń dostają karmę o ściśle określonym składzie, który nie zmienia się od kilkudziesięciu lat przybrały na wadze? Co więc sprawia, że stają się grubsze?

Prof. Allison twierdzi, że głównym podejrzanym jest adenowirus, który rocznie powoduje blisko 5 proc. infekcji górnych dróg oddechowych, od zwykłego przeziębienia po groźne wirusowe zapalenie płuc. Jeden z tych mikrobów, AD-36, jest bardzo zakaźny, a laboratoryjne eksperymenty na zwierzętach udowodniły, że bezpośrednio wpływają na komórki macierzyste tkanki tłuszczowej. Wykazano, że infekcja zwiększa dzielenie, różnicowanie i gromadzenie się komórek tłuszczowych. W efekcie jest ich więcej i są większe.

Zobacz: Dieta pomoże Twojemu dziecku w nauce!

Wirus ten jest groźny także dla ludzi. Osoby, które nie zostały nim zarażone są średnio o 23 kg lżejsze od chorych! Czyżby to więc zarazki powodowały epidemię otyłości? Teoria chwytliwa, nie wyjaśnia jednak, dlaczego nie wszyscy zakażeni tyją.

Podczas poszukiwań mniej oczywistych niż brak ruchu i nadmiar jedzenia przyczyn otyłości, okazało się, że winne są też klimatyzatory i centralne ogrzewanie. Na przykład w Wielkiej Brytanii średnia temperatura pomieszczeń wzrosła w ciągu ostatnich 30 lat z 13 do 20,5 st. C. Ten komfortowy z punktu widzenia fizjologii stan sprzyja jednak gromadzeniu tłuszczu. Gdy bowiem jest nam za zimno, zużywamy energię na ogrzewanie ciała, a gdy jest nam za ciepło, dodatkowa energia jest nam potrzebna na chłodzenie. Jeśli nie musimy robić ani jednego, ani drugiego, magazynujemy jej nadmiar w formie tkanki tłuszczowej.

Tagi: ,

Brak komentarzy do "Tyjemy przez wirusy i środowisko!"

Twój komentarz