28 mar, 2012

Szczepionki dostępne w Polsce, w Portugalii zostały wycofane!

Autor: krolix Kategorie: Dziecko|Wydarzenia|Zdrowie

Portugalski Instytut Leków i Produktów Zdrowotnych Infarmed prewencyjne zawiesił użycie serii dwóch rodzajów szczepionek dla niemowląt, wykorzystywanych także w Polsce.

Chodzi o preparat RotaTeq przeciwko rotawirusom i Prevenar 13 stosowany przeciwko pneumokokom. Infarmed poinformował, że powodem zawieszenia zgody na stosowanie leków jest „podejrzenie wystąpienia silnej reakcji niepożądanej” u dziecka, które otrzymało te preparaty. Instytut wycofał ze sprzedaży serię RotaTeq z datą ważności do 31 maja 2013 roku i Prevenar 13 z datą ważności do 31 maja 2014 roku.

Decyzja ta zapadła po informacji o tym, że w żłobku w miejscowości Loures zmarło 6-miesięczne niemowlę, któremu niedawno podano szczepionki na rotawirusy i pneumokoki. Lekarze wyjaśniają okoliczności śmierci dziecka i na razie nie rozstrzygają, czy to podane preparaty przyczyniły się do zgonu. Zapewniają, że to jedyny taki przypadek w Portugalii, jednak na wszelki wypadek zdecydowano o wycofaniu podanych dziecku serii leków ze sprzedaży.

Szczepionka Prevenar 13 przeciwko pneumokokom jest w polskim kalendarzu szczepień. Szczepi się niemowlęta od 6.-8. tygodnia życia. Natomiast RotaTeq przeciwko rotawirusom jest zalecana dzieciom w pierwszym półroczu życia.

Źródło: biznes.interia.pl

Brak komentarzy do "Szczepionki dostępne w Polsce, w Portugalii zostały wycofane!"

Twój komentarz