31 sty, 2011

Seks w ciąży.

Autor: krolix Kategorie: Ciąża|Dziecko|Kobieta|Zdrowie

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Zmienia się profil hormonalny kobiety, macica ulega przekrwieniu i stopniowo powiększa się, a piersi stają się obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. W prawidłowo przebiegającej, fizjologicznej ciąży nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu od chwili poczęcia, aż do narodzin.

Pierwszy trymestr

Część kobiet w początkowym okresie ciąży odczuwa niechęć do jakiejkolwiek formy uprawiania miłości.

Drugi trymestr

Twoje ciało już się przyzwyczaiło do stanu zwiększonej mobilizacji, jakim jest ciąża. Większość par intensywnie korzysta z uroków wspólnego obcowania, kiedy powiększający się brzuch i ciężar ciała nie są jeszcze problemem.

Trzeci trymestr

Twoje libido powoli się zmniejsza, zazwyczaj proporcjonalnie do wzrostu obwodu brzuszka. Część par w tym okresie znajduje dużo radości w seksie, pomimo wyższej masy i zmienionych proporcji ciała partnerki, które mogą nastręczać pewnych technicznych trudności.

Bezpieczne pozycje

Pierwszy trymestr – dozwolona jest prawie każda pozycja, jednak należy szczególnie uważać, by partner nie przygniatał Twojego brzucha. Należy unikać pozycji z głęboką penetracją członka.

Drugi trymestr – należy unikać tych pozycji, które wymagają od kobiety leżenia na plecach (aż do rozwiązania), ponieważ powiększająca się, ciężarna macica uciska wówczas na naczynia, aortę i żyłę główną dolną, co utrudnia powrót krwi do serca i może przyczynić się do odczuwania dyskomfortu, a w skrajnych sytuacjach do omdleń.

Trzeci trymestr – Najbardziej dogodne pozycje to leżenie bokiem (mężczyzna przodem do pleców partnerki), kobieta na górze lub większość pozycji tylnych. Głęboka penetracja mogłaby uszkodzić przekrwioną pod koniec ciąży szyjkę macicy, powodując nawet jej krwawienie.

Po 36. tygodniu ciąży współżycie jest zalecane, aby wywoływać skurcze macicy, które lepiej przygotują szyjkę do porodu. Wtedy można też kochać się bez prezerwatywy, bo prostaglandyny zawarte w nasieniu służą do zmiękczenia i lepszego przygotowania szyjki do porodu.

Dobrze rozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym na każdy temat – także na temat seksu w ciąży. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy dana pozycja jest dobra w Twoim przypadku, lub w trakcie współżycia zauważyłaś jakiekolwiek niepokojące Cię objawy, spytaj swojego ginekologa – z pewnością pomoże Ci podjąć właściwe decyzje.

Pamiętaj, że lekarz może zakazać lub ograniczyć współżycie, jeśli ciąża jest zagrożona, kobieta kiedyś już poroniła, jeśli jest w ciąży mnogiej lub dochodzi do powtarzających się plamień lub krwawień.

Brak komentarzy do "Seks w ciąży."

Twój komentarz