04 sty, 2011

Drożeją buty i ubranka dla dzieci – VAT rośnie o 16 procent!

Autor: krolix Kategorie: Dziecko|Prawo|Wydarzenia

W 2011 roku czekają nas podwyżki cen ubrań i butów dla dzieci. VAT na artykuły dla najmłodszych pójdzie w górę z 7 na 23 proc. Jeśli VAT na artykuły dla dzieci pójdzie w górę aż o tyle, to podwyżki będą nieuniknione. Jednak jak będą duże, to zależy od producentów i pośredników. Przypomnijmy, że VAT w naszym kraju jest i tak jednym z najwyższych w Europie.Rodzice boją się podwyżek

Najgorszy scenariusz, choć wcale nie najmniej prawdopodobny, to wzrost cen nawet o 16 proc. Czyli o tyle, ile wynosi różnica między obecną, a planowaną stawką VAT. To nie do pomyślenia, ponieważ ubrania i buty dla najmłodszych już teraz mają wysokie ceny! Za zwykłą koszulkę trzeba dać minimum 20 zł, a za dobre, skórzane buty na zimę ponad 150 zł. Nie wiadomo, jak w tej sytuacji poradzą sobie rodziny, które mają kilkoro dzieci i niskie dochody. Planowane zmiany w sklepach z artykułami dla najmłodszych to fatalna wiadomość, zwłaszcza dla rodziców, którzy czekają na narodziny dziecka. Przed nimi kompletowanie wyprawki dla noworodka, a to dość spory wydatek, którego jednak nie sposób uniknąć.

Skąd te zmiany?

Niekorzystne zmiany przewiduje nowela ustawy o podatku VAT, którą przygotowało ministerstwo finansów. Nowe przepisy wymusiła decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Uznano, że nie mamy prawa do stosowania obniżonego, 7 proc. VAT-u na artykuły dziecięce. Efekt? Buty i ubrania dla dzieci należy obłożyć podstawową stawką VAT-u, czyli 23-procentową.

VAT w naszym kraju jest jednym z najwyższych w Europie. To efekt decyzji ekip rządzących krajem w połowie lat 90. A także obecnego rządu, który dodatkowo podniósł VAT o jedno oczko procentowe, a zignorowanie zaleceń Trybunału grozi wielomilionowymi karami.

Brak komentarzy do "Drożeją buty i ubranka dla dzieci – VAT rośnie o 16 procent!"

Twój komentarz