02 sty, 2012

Rodzic ma głos, dziecko ma ruch!

Autor: krolix Kategorie: Benc poleca

Świat otaczający nasze pociechy bardzo różni się od rzeczywistości, w której dorastaliśmy my rodzice. Dynamiczny rozwój cywilizacji, a przede wszystkim techniki, diametralnie zmienił nasze życie. Nowoczesna technologia staje się integralną częścią domowego ogniska. Współczesny maluch traktuje rzeczywistość jako oczywistą i codzienną. Treści przyswajane za pośrednictwem telewizora i komputera wpływają na postawę, poglądy, a nawet system wartości naszych dzieci.

Elektroniczna zabawka jaką jest komputer może stać się pozytywnym narzędziem edukacyjnym dla naszego dziecka. Odpowiednio dobrane przez rodzica gry i zabawy mogą przyczynić się do rozwijania i spełniania potrzeb dziecka związanych z nauką i rozumieniem świata dorosłych ludzi. Nowe technologie pozwalają zaspokoić również ciekawość intelektualną maluchów oraz narastającą z wiekiem potrzebę ruchu. Ta prozaiczna z pozoru potrzeba w pewnym okresie rozwoju dziecka determinuje na tyle silnie jego życie, że staje się niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania małego człowieka.

Potrzeba zdobywania wiedzy, pragnienie zabawy i niewyczerpana potrzeba ruchu dziecka stały się inspiracją do powstania platformy edukacyjno-ruchowej Move&Play. Na stronie internetowej www.energizerplay.com platforma proponuję naukę i zabawę w postaci gier interaktywnych. Dzieci uczą się, bo informacje zawarte w przekazie tematycznym gier uświadamiają im zasadność oszczędzania energii. Dzieci bawią się, bo korzystając z komputera poznają zasady współżycia w świecie odnawialnych źródeł energii. Dzieci ruszają się, bo używając gry, aktywizują akcję poprzez ruch swojego ciała. Połączenie tych trzech elementów daje możliwość skutecznego samokształcenia, a także stwarza okazję do interesującej i energetycznej zabawy.

Idąc tropem dobrej zabawy, tak bardzo ważnej w życiu każdego malucha, my rodzice mamy szansę wykazać się i zaoferować dziecku to, co lubi i czego pragnie. Spełnianie potrzeb, to podstawowa rola świadomej mamy i świadomego taty. Aktywizując sferę wrażeń, przeżyć związanych z emocjami oraz intelekt kształtujemy wyobraźnię dziecka, a także jego postawy moralno–społeczne.

Dydaktyczny wymiar naszych postanowień daje poczucie dokonania dobrego wyboru. W myśl zasady: rodzic ma głos i umiejętnie decyduje o spędzaniu wolnego czasu przez swoje dziecko, warto sięgnąć po gry online Move&Play (www.energizerplay.com), które stworzono by rozwijać, dawać satysfakcję, wyzwalać energię. To dobre rozwiązanie na długie zimowe wieczory, tym bardziej że sami możemy dołączyć do zabawy z naszymi dziećmi i poczuć przez chwilę smak dzieciństwa. Tworząc okazję do wspólnej zabawy dajemy swoim pociechom poczucie akceptacji i bezpieczeństwa. Łączymy pokolenia, a to z pewnością wspaniałe przeżycie i satysfakcja dla każdego rodzica.

Dajmy się zaprosić do zabawy!

* * *

Marta Margasińska, p.o. dyrektora przedszkola, nauczyciel wychowania przedszkolnego, plastyk. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia „Busola Dla Artystycznie Uzdolnionych Dzieci”. Prowadzi zajęcia teatralne i plastyczne dla dzieci. Prywatnie mama dwójki dzieci.

 

 

Brak komentarzy do "Rodzic ma głos, dziecko ma ruch!"

Twój komentarz