20 sty, 2011

Pierwsza kąpiel malucha.

Autor: krolix Kategorie: Dziecko|Wydarzenia

Pierwsza kąpiel maluszka to zadanie, którego często obawiają się młodzi rodzice. Noworodek jest drobny i kruchy, a jego namydlone ciałko śliskie. Trzeba uważać i być spokojnym o samopoczucie dziecka. Pamiętajcie, że woda to dobrze znane mu środowisko, z którym wiążą się przyjemne wspomnienia z brzuszka mamy: spokój, ciepło, poczucie bezpieczeństwa.

Oczywiście pęcherz płodowy to nie to samo co otwarta wanienka, no i są jeszcze płuca, które z wodą nie lubią mieć do czynienia. Na początku malec może więc trochę oponować, ale z czasem na pewno odkryje uroki kąpieli i nauczy się czerpać przyjemność z obcowania z wodą. Najważniejsze jest, abyście Wy nie stresowali się zanadto swoją rolą, gdyż napięcie z pewnością udzieli się także dziecku.

Zwykle rodzice kąpią swoje dzieci wieczorem, choć nie jest to regułą, a jedyną zasadą w tym względzie jest ustalenie stałej pory i, na ile to możliwe, trzymanie się jej. Kąpiel wieczorna ma niewątpliwie tę zaletę, że jest sygnałem dla dziecka, iż zbliża się czas snu, oczywiście poprzedzonego karmieniem. Zawsze kąpiemy dziecko przed posiłkiem, ale nie wtedy, gdy jest już bardzo głodne, bo na pewno będzie niezadowolone.

Jedna kąpiel dziennie w zupełności wystarczy, choć czasem można ją robić rano i wieczorem. Na przykład, gdy malec ma kolkę, a woda go rozluźnia i uspokaja. I odwrotnie, może się okazać, że dziecko wyjątkowo nie lubi kąpania, albo Wy na razie nie czujecie się pewnie w tym zadaniu.

Więcej na ten temat w naszej czytelni i w grupach dyskusyjnych.

Brak komentarzy do "Pierwsza kąpiel malucha."

Twój komentarz