13 cze, 2011

Kolorowy talerz zamiast piramidy żywieniowej

Autor: krolix Kategorie: Diety|Dziecko|Zdrowie

Nowy diagram o nazwie My Plate („Mój talerz”), został zaprezentowany 2. czerwca przez Pierwszą Damę Michelle Obamę, Sekretarza Rolnictwa Stanów Zjednoczonych Toma Vilsacka i Naczelną Lekarkę Publicznej Służby Zdrowia Reginę Benjamin na konferencji prasowej w stolicy USA. Celem kampanii „My Plate” jest uczynienie zdrowego odżywiania się łatwiejszym, a przez to bardziej dostępnym dla większej liczby ludzi.

Talerz jest podzielony na cztery kolorowe sektory, które oznaczają odpowiednio

- czerwony – owoce,

zielony -warzywa,

- pomarańczowy – produkty zbożowe,

- fioletowy – produkty białkowe,

- niebieskie pole obok talerza – nabiał.

Celem kampanii „My Plate” jest uczynienie zdrowego odżywiania się łatwiejszym, a przez to bardziej dostępnym dla większej liczby ludzi.

Kolorowy talerz to nieskomplikowany graficzny rozkład określonych elementów żywienia, który daje wyobrażenie o tym, jaka powinna być ilość danego produktu w posiłku.

Piramidę żywności wprowadzono w 1992 roku, zmodyfikowano ją w 2005 r. Ostatnio jednak schemat ten był szeroko krytykowany przez ekspertów w dziedzinie zdrowia jako zbyt skomplikowany i kłopotliwy. Podawał bowiem zbyt wiele faktów dotyczących żywienia na raz i utrudniał konsumentom identyfikację najlepszych wyborów.

Diagram w kształcie talerza jest wizualną reprezentacją najnowszego zestawu wytycznych żywieniowych wydanych w styczniu przez Departament Rolnictwa (Agriculture Department lub USDA) oraz Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA (United States Department of Health and Human Services). Zalecenia te obejmują:

- ograniczenie spożycia soli,

- jedzenie mniejszych porcji,

- picie wody zamiast słodzonych napojów,

- wypełnienie połowy każdego talerza z posiłkiem owocami i warzywami.

Talerz Zdrowego Żywienia lubią Mymonki.pl

Brak komentarzy do "Kolorowy talerz zamiast piramidy żywieniowej"

Twój komentarz