28 cze, 2011

Karmienie piersią po cesarce

Autor: krolix Kategorie: Ciąża|Kobieta|Wydarzenia

Po planowanym cesarskim cięciu mogą pojawić się trudności z karmieniem piersią, ale też może ich w ogóle nie być. Nie można tego przewidzieć. Na pewno trudniej jest mamom, które zaczęły rodzić naturalnie i dopiero potem okazało się, że konieczna jest cesarka. Jeśli jednak wszystko przebiegnie dobrze i dziecko urodzi się zdrowe, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby karmić piersią.

Najważniejsze to zacząć

Początki karmienia piersią mogą wydawać Ci się nie do przejścia. Nie możesz wstać, przekręcić się na bok, jesteś trochę oszołomiona. Wiele zależy od tego, czy:

- maluszek urodził się zdrowy,

- czy masz go przy sobie,

- czy jest wcześniaczkiem

-  czy musi leżeć w inkubatorze.

- jaki miałaś rodzaj znieczulenia miałaś (zewnątrzoponowe czy ogólne).

Nie martw się jednak: karmienie piersią wcale nie jest takie skomplikowane, nawet po cesarce. Są wielkie szanse, że wszystko Wam się uda. Najciężej zawsze zacząć – i nie tylko w przypadku karmienia piersią to powiedzenie się sprawdza.

Wcale się nie martw, jeśli nie masz jeszcze pokarmu. Maluszek tuż po porodzie nie jest jeszcze strasznie głodny, bo przecież do tej pory wszystkie niezbędne składniki dostawał przez pępowinę. Ważne, by był blisko Ciebie i spróbował ssać. Bo właśnie wtedy, w odpowiedzi na ssanie, z mózgu wydziela się prolaktyna – hormon decydujący o ilości mleka.

Pomóc położnej

Przy pierwszych karmieniach najlepiej skorzystać z pomocy i rad doświadczonej położnej. Szczególnie wtedy jeśli miałaś znieczulenie ogólne, bo możesz być zmęczona i senna.

Róbcie przerwy

Gdyby maluch nie miał ochoty ssać, pozwól mu odpocząć i sama też zrób sobie chwilę przerwy, po czym przystaw dziecko do piersi.

Brak komentarzy do "Karmienie piersią po cesarce"

Twój komentarz