11 kwi, 2011

Jak przyprawiać potrawy dla dzieci?

Autor: krolix Kategorie: Diety|Dziecko

Małe dzieci przychodząc na świat nie znają smaku słonego, słodkiego, kwaśnego itd. To my je do nich przyzwyczajamy. Potrawy dla starszych dzieci nie muszą być przyprawiane solą, możemy użyć różnych ziół i miodu. Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez soli. Używamy jej jednak zdecydowanie za dużo – trochę do zupy, trochę do jajecznicy, na pomidora, słone paluszki i orzeszki. W ciągu dnia usypała by się spora górka. Przyprawiamy nią również potrawy dla najmłodszych. Zapotrzebowanie dziecka na sód jest niewielkie. A ten pierwiastek znajduje się również w innych produktach spożywczych – chleb, ser żółty, masło, wędlina. W efekcie dziecko i tak dostaje jej więcej niż powinno.

Dla małego dziecka każdy smak jest nowością. Nie ma potrzeby przyprawiać jej solą. Jeśli jednak uważasz, że dania te są mdłe możesz użyć ziół – pietruszki, koperku, bazylii, majeranku, tymianku. Zioła nadadzą potrawie smaku i aromatu a jednocześnie mają właściwości zdrowotne.

Potrawy dla dziecka możemy również doprawić czosnkiem. Lepiej jednak podawać go w potrawach gotowanych, smak będzie łagodniejszy.

Zamiast pieprzu możemy użyć rzeżuchy – ma ona zdecydowany pieprzny smak. Rzeżuchę możemy wysiać same i dodawać ją do sałatek serka, surówek. Zawiera ona dużo cennych witamin i soli mineralnych.

Przypraw typu pieprz, papryka należy używać ostrożnie, gdyż mogą podrażniać błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Na słodko

Wiele potraw, również mięsnych można przyprawiać miodem. Jest on jednak silnym alergenem, dlatego trzeba go ostrożnie dodawać do potraw alergikom. Miodu nie podaje się też dzieciom, które nie skończyły roku.

Potrawy możemy przyprawiać także cynamonem, który nie tylko pięknie pachnie, ale jest też zdrowy. Poprawia trawienie i zwiększa apetyt. Ma działanie przeciwbiegunkowe, obniża poziom cukru we krwi. Możemy dodawać go do jabłek, ryżu, makaronu, kompotu, klusek, ciast, jogurtu.

Unikaj w diecie dziecka:

gotowych mieszanek – zawierają bardzo dużo glutaminianu sodu, który może szkodzić maluchowi. Lepiej samodzielnie przygotowywać mieszanki ziołowe.

kostek rosołowych – zawierają dużo tłuszczu, soli i chemii

ocet – podrażnia przewód pokarmowy dziecka

maggi – zawiera sztuczne aromaty, glutaminian sodu, również może zawierać ocet.

Brak komentarzy do "Jak przyprawiać potrawy dla dzieci?"

Twój komentarz