27 lut, 2011

Jak i komu przekazać 1% podatku?

Autor: krolix Kategorie: Finanse|Prawo|Wydarzenia

Od 2004 roku każdy podatnik może przekazać 1% swojego podatku organizacjom pożytku publicznego. Przekazanie pieniędzy na szczytny cel jest z roku na rok prostsze, a co najważniejsze – nie kosztuje nic poza odrobiną inicjatywy. Podatnik nic nie zyskuje i nic nie traci, a może wesprzeć finansowo daną organizację charytatywną lub osobę.Kwota, którą w ramach 1% może przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego, odejmowana jest od jego podatku należnego, czyli tego, który i tak musi zapłacić. W praktyce wygląda to tak, że 99% podatku należnego trafia do fiskusa, a 1% jest przekazywany organizacji wskazanej przez podatnika.

W zamian podatnik zyskuje świadomość, że miał bezpośredni wpływ na to, na jaki cel zostanie przekazana część jego podatków. Trzeba tylko wyszukać fundację, która naszym zdaniem zasługuje na wsparcie. Ważne: fundacja musi mieć aktualny status organizacji pożytku publicznego.

Do przekazania 1% podatku uprawnione są osoby rozliczające przychody podlegające opodatkowaniu, czyli w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia, praw autorskich lub zbycia akcji. Ponadto fundację mogą wesprzeć osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

Aby wesprzeć wybraną fundację, należy w odpowiednich rubrykach rocznej deklaracji podatkowej wpisać numer KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) organizacji pożytku publicznego oraz przekazywaną kwotę. Przykładowo: w deklaracji PIT-37 podatnik w części H w pozycji 124 wpisuje numer KRS, a w pozycji 125 – kwotę. Kwota ta nie może być wyższa niż 1% podatku należnego. Wystarczy zatem podzieloną przez 100 wartość z pozycji 120 przepisać do rubryki 125.

Nie ma potrzeby wypełniać deklaracji ręcznie. W internecie dostępnych jest wiele darmowych programów do rozliczania podatku. Wystarczy, że podatnik wprowadzi do komputera odpowiednie dane, zaznaczy, że chce przekazać 1% podatku wybranej organizacji i wybierze fundację z listy. Program wszystko policzy, a wydrukowany dokument wystarczy złożyć w urzędzie skarbowym.

Wykaz organizacji uprawnionych do otrzymania 1% podatku z numerami KRS znajduje się na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (www.pozytek.gov.pl). Numer KRS jest w witrynie internetowej wybranej fundacji i w reklamach.

Organizacjom zależy na pozyskaniu dodatkowych środków. W zeszłym roku wsparcie fundacji w ramach 1% podatku wyniosło łącznie ok. 400 mln zł.

Przekazanie 1% podatku to najprostszy i całkowicie bezpłatny sposób na pomoc jakiejś organizacji (sami decydujemy, czy ma to być fundacja działająca na rzecz edukacji, pomocy zwierzętom czy ekologii), działania lub osoby.

Brak komentarzy do "Jak i komu przekazać 1% podatku?"

Twój komentarz