06 lip, 2012

Jak chronić dziecko przed upałem?

Autor: krolix Kategorie: Dziecko

Dzieci o wiele gorzej niż dorośli znoszą upały, dlatego mogą być  niespokojne, marudne, mogą nie chcieć jeść czy mieć problemy ze snem. Dziecko samo nie może się bronić przed gorącem, dlatego trzeba w miarę możliwości mu pomóc i być czujnym, aby nie dopuścić do przegrzania  czy odwodnienia małego organizmu. Jak prawidłowo dbać o malucha, gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza? Na co zwracać uwagę?

1. Ubieraj dziecko w przewiewne i luźne ubranka z naturalnych tkanin 

W czasie upałów unikaj obciskających ubranek i mogących powodować obtarcia skóry body. W miarę możliwości możesz też dziecku zdjąć pieluszkę, aby pupka trochę „pooddychała”. Obowiązkowe jest dla malucha nakrycie głowy – może to być bawełniana czapeczka, chusteczka czy też kapelusik, który przysłoni także nieco oczy dziecka. Pozwól też dziecku pochodzić na bosaka – buty i skarpetki to dodatkowy dyskomfort.

2. Przed każdym wyjściem stosuj krem z bardzo wysokim filtrem przeciwsłonecznym (im wyższy, tym lepszy)

Skóra dziecka jest bardzo delikatna, jak cieniutki papier, w związku z tym jest bardziej narażona na wszelkie podrażnienia słoneczne. Lekarze zalecają, aby dziecko do 3-go roku życia chronić przed bezpośrednią ekspozycją na słońce. Pamiętaj, że słońce opala też w cieniu, więc nawet siedząc pod parasolem czy daszkiem trzeba się posmarować kremem. Krem należy nakładać dziecku co 3 godziny, po dłuższym czasie trai on bowiem swoje właściwości ochronne.

Martwisz się, że z wakacji wrócisz nieopalona? Niepotrzebnie – stosując kremy z wysokimi filtrami (SPF 50 i + 50) nie dość, że chronisz skórę swoją i swojego dziecka, to dodatkowo Twoja opalenizna utrzyma się o wiele dłużej po wakacjach.

SPF – sun protective factor to faktor ochrony przed promieniowaniem słonecznym, który blokuje promieniowanie. I tak faktor SPF2 blokuje tylko 50% promieniowaniaSPF 15- (93,3%, SPF 30 – 96,7%, a SPF 50 aż 98%.

3. Na popołudniowy sen poszukaj dla dziecka możliwie najchłodniejszego miejsca w domu

Podczas snu okryj dziecko delikatnie, np. tetrową pieluszką, bawełnianym prześcieradłem lub powłoczką. Na wakacjach może to być też ręcznik lub duża chusta.

I jeszcze jedna rada – w upały lepiej mieć w ciągu dnia pozamykane okna w domu i w miarę możliwości zasłonięte żaluzje. Gorące powietrze z zewnątrz i promienie słońca będą miały utrudniony dostęp, dzięki czemu w pomieszczeniach będzie panował przyjemny chłód. Jeśli maluch zaśnie w ogrodzie czy na plaży, obowiązkowo przenieś go do zacienionego miejsca.

4. Spacer – niekoniecznie w takie upały

Jeśli spacer to najlepiej po 17:00, kiedy takiego słońca już nie ma. Wcześniej zdecydowanie przyjemniej będzie dziecku pobawić się na chłodnej podłodze w przedpokoju lub w kuchni, niż na gorącym piasku na dworze.

Pamiętaj także, aby nie wychodzić z dzieckiem na dwór w godzinach największego nasłonecznienia – czyli od 11-tej do 16-tej. Jeżeli musisz coś załatwić w tym czasie i musisz dziecko zabrać ze sobą, zamiast podniesionej budki zamontuj do wózka parasolkę. Zapewni to maluchowi większy przewiew i przyjemny spacer w cieniu.

Warto podróży oraz spaceru mieć pod ręką wodą w sprayu lub nawilżone chusteczki i zwilżać nimi skórę dziecka. Zapewni mu to uczucie świeżości i lepsze samopoczucie.

5. Kąpiel dla ochłody i dla zdrowia! 

W upalne dni nie ma nic lepszego niż zanurzyć się w chłodnej wodzie. Dzieci uwielbiają zabawy w basenie – zarówno tym hotelowym, miejskim, jak i malutkim ogrodowym. Także kąpiel w wannie może być dla malca wytchnieniem.

Wyjeżdżając na wakacje warto ze sobą zabrać łagodny środek do mycia i pielęgnacji podczas kąpieli, który nawilży skórę malca, załagodzi podrażnienia i zapewni świeżość.

6. Podróż samochodem to w taki upał nie lada wyzwanie.

W czasie dużych upałów unikaj przewożenia dziecka w samochodzie. W dalszą podróż dobrze jest się wybrać wczesnym rankiem lub jeszcze nocą – wtedy temperatura jest zdecydowanie niższa. Na szybie od strony dziecka trzeba obowiązkowo przyczepić osłonkę przeciwsłoneczną, a jeśli samochód posiada klimatyzację, należy nastawić od 5-7 stopni mniej, niż temperatura na zewnątrz. W innym przypadku – zapalenie krtani murowane.Pamiętajcie też o zabraniu dużej ilości płynów i robieniu częstych przystanków.

I pamiętajmy! Ani nawet chwilę nie zostawiajmy samego śpiącego w aucie dziecka! Jest to bardzo niebezpieczne! Dlaczego? Maluch może dostać udaru cieplnego. W budowie organizmu ludzkiego dużą rolę spełnia białko (składnik każdej komórki), które poza wodą tworzy główną masę mięśni i narządów miękkich. Ludzkie białko ścina się w temperaturze 42 stopni, a temperatura w samochodzie pozostawionym na słońcu osiąga nawet po wyżej 50 stopni, co grozi udarem cieplnym i śmiercią. Bez dyskusji opuszczając samochód, należy z niego zabrać dziecko (pamiętajmy też o zwierzętach!)!

7. Pić! Pić! I jeszcze raz pić!

W upały koniecznie zapewnij dziecku większa ilość płynów. Jeżeli karmisz piersią – przystawiaj malucha tak często, jak tego zażąda. Pierś matki jest tak zaprogramowana, że na początku karmienia mleko ma rzadszą, bardziej wodnistą konsystencję, aby zapewnić maluchowi zaspokojenie pragnienia. Jeżeli piersią nie karmisz, przygotuj dla dziecka wodę i herbatki owocowe.

Mądrze korzystajcie ze słońca, bo zdrowie jest najważniejsze!

Brak komentarzy do "Jak chronić dziecko przed upałem?"

Twój komentarz