01 cze, 2011

Dzień Dziecka

Autor: krolix Kategorie: Dziecko

Tradycja świętowania 1 czerwca jako Dnia Dziecka ma już w Polsce 59 lat. Jednak nie wszędzie obchodzi się go tego dnia, a tak jak różne są daty obchodzenia Dnia Dziecka, tak różne są zwyczaje z nim związane.

Wszystkim Dzieciom, tym małym i tym dużym życzymy dużo radości i mile spędzonego święta Dziecka!

FRANCJA / WŁOCHY – 6 styczeń

We Francji i Włoszech Dzień Dziecka obchodzony jest 6 stycznia i połączony jest ze Świętem Rodziny. To święto nawiązuje do katolickiej tradycji Święta Trzech Króli. Rodzice we Francji i Włoszech obdarowują swoje dzieci podarkami.

JAPONIA – 5 maj chłopcy / 3 marzec dziewczynki

- W Japonii Dniem Dziecka jest 5 maja (piąty dzień piątego miesiąca), choć świętują wówczas tylko chłopcy. Ojcowie robią z synami flagi w kształcie karpi (jako symbol siły i odwagi) i wieszają je na drzwiach.

- Dziewczynki mają swój dzień 3 marca (trzeci dzień trzeciego miesiąca), kiedy to przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy.

TURCJA – 23 kwiecień

- W Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia. Dzieci ubrane w stroje narodowe tańczą, śpiewają i puszczają latawce.

POLSKA, CZECHY, ROSJA, SŁOWACJA – 1 czerwiec

- W Polsce i w innych krajach bałtyckich (np.: Czechy, Słowacja, Rosja) wszystkie Dzieci mają swoje święto 1 czerwca. Obchodzone jest ono od roku 1952. Jego inicjatorem była organizacja zwana The International Union for Protection of Childhood , której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.

- W Polsce 1 czerwca przedszkola i szkoły stają się jednym wielkim placem zabaw: organizowane są gry i konkursy dla uczniów, różnego rodzaju festiwale, festyny, a także zawody sportowe. Obecnie Dzień Dziecka w naszym kraju obchodzony jest w sposób szczególny. W tym dniu dorośli starają się spędzić jak najwięcej czasu ze swoimi dziećmi, sprawiają im niespodzianki i wręczają prezenty.

Wszystkim Dzieciom, zarówno tym małym i tym dużym życzymy dużo radości i mile spędzonego święta Dziecka!

Brak komentarzy do "Dzień Dziecka"

Twój komentarz