27 sty, 2011

Dziecko za długo ogląda telewizję.

Autor: krolix Kategorie: Dziecko|Edukacja|Wychowanie

Dzieci lubią bajki, filmy i rozmaite programy telewizyjne. Nieraz mogłyby spędzić cały dzień przed telewizorem. Nie pozwól na to, aby twój maluch stał się maniakiem telewizyjnym. Dziecko dopiero po skończeniu dwóch lat powinno zacząć oglądać wybrane programy, a na początek najlepiej bajki.

Dzieci uczą się odpowiednich zachowań od bohaterów telewizyjnych, dlatego rodzic powinien dobierać tak programy, by nie było w nich przemocy, brzydkich wyrazów i gestów oraz szybko zmieniających się obrazów. Niektóre programy mogą bowiem źle wpłynąć na rozwój malca. Dlatego nie pozwól, aby Twoje dziecko oglądało TV zbyt długo w ciądu dnia.

Rozmawiaj z dzieckiem i tłumacz mu, które zachowanie jest dobre, a które złe. Niech malec czerpie wzorce i odróżnia dobro od zła. Decydując, co dziecko może oglądać, weź pod uwagę takie rzeczy jak:

- treść filmu czy bajki powinna być dostosowana do wieku dziecka, do jego upodobań i nie koniecznie to, co podoba się Tobie musi podobać się Twojemu dziecku.

- bajka czy film nie powinna straszyć, gdyż dziecko może stać się bojaźliwe.

ZASADY ROZSĄDNEGO OGLĄDANIA TELEWIZJI

- ustal, ile dziecko powinno przebywać dziennie przed telewizorem,

- porozmawiaj z dzieckiem o złych i dobrych skutkach oglądania programów telewizyjnych,

- dziecko nie powinno mieć swojego telewizora w pokoju, nie będziesz mogła wówczas kontrolować co ogląda twoja pociecha i ile czasu na to poświęca,

- organizuj dziecku inne rozrywki, sprawi to, że odciągniesz go od szklanego ekranu,

- sama dawaj dziecku przykład i nie spędzaj każdej wolnej chwili przed telewizorem.

Ważne jest, abyś nauczyła dziecko inaczej spędzać czas niż tylko przed telewizorem. Wybieraj zawsze tylko takie programy, które są ciekawe i edukacyjne. Oglądaj z nim czasem telewizję, będzie miało poczucie, że mama interesuje się nim i jego sprawami.

PAMIĘTAJ!

Nie włączaj telewizora tylko pod pretekstem, że dziecko zje obiad, uspokoi się lub zaśnie.

Wprowadź w domu pewne zasady co do czasu oglądania TV i programów oglądanych i starajcie się wszyscy ich przestrzegać.

Brak komentarzy do "Dziecko za długo ogląda telewizję."

Twój komentarz