03 lut, 2011

Dziecko chodzi za mną krok w krok.

Autor: krolix Kategorie: Dziecko|Wychowanie

Kiedy Twoje dziecko potrafi już samodzielnie jeść i pić z kubeczka, sięgnąć po zabawkę, przejść z jednego kąta w drugi, wydaje Ci się  że teraz, kiedy jest już takie duże i samodzielne, powinno potrzebować Cię już coraz mniej. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Nic dziwnego, że zaczynasz się zastanawiać, czy to normalne.

Gdzie Ty, tam dziecko drepcze za Tobą.  Chodzi za Tobą do pokoju, kuchni, pakuje się do Twojego łóżka, wpycha między Ciebie a książkę, którą czytasz. O samotnym pobycie w łazience możesz tylko pomarzyć. Takie zachowanie malca to na szczęście stan przejściowy i… naturalny. W psychologii ten okres nazywa się kryzysem powtórnego zbliżenia. Dziecko, które ma dwa latka jest rozdarte między potrzebą samodzielności, a strachem przed niezależnością. Usamodzielnianie się malca trwa kilka miesięcy, bądź zatem cierpliwa.

Pamiętaj jednak, że więź między wami powinna się stopniowo rozluźniać, to ważne dla rozwoju indywidualności malucha. Zachęcaj więc swojego szkraba do samodzielnej zabawy czy zostaw na kilka godzin sam na sam z tatą, babcią czy dziadkiem.

Brak komentarzy do "Dziecko chodzi za mną krok w krok."

Twój komentarz