19 cze, 2011

Dlaczego dziecko gryzie

Autor: krolix Kategorie: Dziecko|Rozwój|Wychowanie

Gdy parę miesięcy temu z radością witaliście pierwsze zęby Waszego dziecka, nie spodziewaliście się, że będzie używało ich do innych celów, niż rozdrabnianie marchewki; ZACZĘŁO GRYŹĆ INNYCH. Co robić, gdy dziecko zaczyna gryźć? Dlaczego gryzie? Jak je powstrzymać?

Gryzienie jest dość powszechne u małych dzieci. „Ukąszeni” mogą zostać praktycznie wszyscy: domownicy, koledzy czy koleżanki z grupy w przedszkolu, dzieci na placu zabaw. Zdarza się, że ugryzienie jest naprawdę bolesne, a jego skutki prezentują się przerażająco. Zaatakowane dziecko płacze, wychowawcy w przedszkolu denerwują się, rodzice ugryzionego dziecka obawiają się infekcji, itp.

Dlaczego małe dzieci gryzą?

Komunikacja: Dzieci nie mają ściśle określonych umiejętności komunikowania się, tak jak dorośli, dlatego trudno jest im okazywać swoje uczucia i zaczynają gryźć, aby wyrazić np. swoje niezadowolenie.

Strach: Małe dzieci nie są silne fizycznie, dlatego gryzą, aby się obronić, gdy są zaniepokojone lub nie czują się bezpieczne.

Zwrócenie na siebie uwagi: Kiedy małe dzieci czują, że rodzice / rodzeństwo je ignoruje, zaczynają gryźć. Tym sposobem próbują zwrócić na siebie uwagę.

Nauka: Dzieci uczą się nowych rzeczy poprzez własne badania, eksperymentowanie. Gryzą ludzi i rzeczy, aby dowiedzieć się jak można wykorzystać zęby.

Ząbkowanie: Kiedy maluch zaczyna ząbkować, ma skłonność do gryzienia wszystkiego i wszystkich wokół.

Nastrój: Dzieci mogą denerwować się czymś lub czuć nieszczęśliwe z jakiegoś powodu np. nowej bluzeczki, niewygodnych spodenek itp. Gryzienie i wrzask są dla nich wtedy jedyną szansą na to, aby okazać swoje niezadowolenie.

Co robić kiedy dziecko gryzie?

  • Reaguj stanowczo, lecz spokojnie. Pokaż dziecku, że nie pochwalasz takiego zachowania i nie pozwolisz mu na dalszą zabawę, gdy coś takiego zrobi. Powiedz, że ugryzienie jest bolesne.
  • Nie gryź malucha za ugryzienie kogoś innego!Jeśli spróbujesz takiej taktyki, pokażesz dziecku, że kąsanie jest nadal akceptowane i dozwolone (mama może, to ja też). Nie gryź dziecka nawet na niby podczas zabawy, gdyż może to skutkować dalszym jego złym zachowaniem.
  • Rób przerwy w zabawie. Gdy dziecko gryzie, zrób przerwę w zabawie, zabierz na czas tłumaczenie że tak ‚nie wolno’ ulubioną zabawkę;
  • Chwal dziecko za niegryzienie

Gryzienie przeważnie stanowi przejściową fazę rozwoju dziecka i nie występuje u starszych pociech. Gdy maluch zaczyna kąsać dorosłych czy inne dzieci, daj takiemu małemu gryzoniowi do rączki jedzenie, które będzie mogło gryźć do woli. Niech to będzie jabłko, wafle ryżowe czy chrupki kukurydziane. Wszystko, w co można wbić zęby bezkarnie i z prawdziwą satysfakcją – nie zostawiaj dziecka jednak samego z taką przekąską.

Brak komentarzy do "Dlaczego dziecko gryzie"

Twój komentarz