03 sty, 2011

Dlaczego dziecko kłamie?

Autor: krolix Kategorie: Dziecko|Psychologia|Rodzina|Rozwój|Wychowanie

Dzieci najczęściej kłamią ze strachu, braku zaufania, wstydu, lub gdy są nadmiernie kontrolowane. Przyczyną dziecięcych kłamstw są najczęściej dorośli. Jeśli nie zgadzasz się z tą tezą to przypomnij sobie czy często zdarza Ci się nie spełniać danych dziecku obietnic lub ile razy usłyszało, gdy zadzwoni telefon „powiedz, że mnie nie ma”. Nawet gdy dajesz niewłaściwy przykład, dziecko będzie się wzorowało na Tobie.

Małe dziecko

Małe dzieci wychowywane rygorystycznie i karane nawet za błahe przewinienia, często wymyślają współtowarzysza swojej niedoli, na którego zrzucają część przewinień. Nie powinno to być powodem jeszcze jednej kary za kłamanie. Odbierz to jako istotny sygnał, że dziecku jest źle.

Starsze dziecko

Starsze dziecko  kłamie, aby oszukać. Jeżeli przyłapiemy dziecko właśnie na takim kłamstwie, nie sięgaj po pas, kary czy krzyki. Wybierz rozmowę i tłumaczenia, wtedy masz szansę, że kłamstwa znikną z twojego rodzinnego życia. Wykazując zrozumienie uzbrój się w cierpliwość. Strach, pchający dziecko do kłamstwa, nie zniknie od razu.

Kłamstwo nie świadczy o tym, że dziecko jest złe. Jest jasnym sygnałem, że ma ono problemy – najczęściej w rodzinie, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Zamiast krytykować i przyklejać etykietkę „kłamczucha”, należy mu pomóc.

Pamiętaj też, że fantazjowanie, to nie to samo co kłamstwo.

Co zatem robić, gdy nasz mały pinokio ma coraz dłuższy nosek?

Nigdy nie nazywaj dziecka kłamcą, nie zawstydzaj go i wytłumacz, dlaczego warto mówić prawdę. A co najważniejsze,
Świeć przykładem!

Brak komentarzy do "Dlaczego dziecko kłamie?"

Twój komentarz