18 sty, 2013

Czego uczy nasze maluchy Kubuś Puchatek?

Autor: krolix Kategorie: Ciekawostki|Dziecko|Edukacja|Wydarzenia

– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
– Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika (…)

18.01 – dziś są urodziny twórcy najsławniejszego misia świata - Kubusia Puchatka. Aleksander Alan Milne, angielski pisarz przyszedł na świat 18 stycznia 1882 roku, a dziełem jego życia okazała się opowieść o przygodach żółtego misia, którego znają i kochają dzieci na całym świecie. O uniwersalności opowieści o Puchatku świadczyć może fakt, że pierwszy tom opowieści o Puchatku i jego przyjaciołach, ujrzała światłodzienne w 1926 roku, a prawdy zawarte na kartach „Winnie-the-Pooh” aktualne są do dziś. Przygody Kubusia Puchatka znać powinien każdy, a dlaczego?

A oto lista najważniejszych wartości, których uczy dzieci Kubuś Puchatek:
Wzory postaw.
Przygody Puchatka to skarbnica wiedzy o charakterach. W końcu mamy tu do czynienia zarówno z Misiem o Bardzo Małym Rozumku, jak i roztropnym Królikiem, brykającym Tygryskiem czy nostalgicznym Kłapouchym. Dziecko w kontakcie z tymi bohaterami uczy się łączyć cechy charakteru oraz je opisywać.

Zrozumienie ról społecznych i nauka zarządzania.

Jedną z przygód Puchatka i jego znajomych jest próba kradzieży miodu z ula. Każdy z „ekipy” Misia ma przydzielone zadanie. Niestety podział jest zupełnie przypadkowy i niewiele się udaje. To śmieszna i zrozumiała dla każdego lekcja, z której dowiadujemy się jak ważne jest przyporządkowanie ról do możliwości i talentów. Jeśli się głębiej przyjrzeć mamy tu też do czynienia z prostą lekcją zarządzania. W końcu dzięki kontroli odgórnej i umiejętności rozdzielania obowiązków, każde nasze działanie można usprawnić.

Radość życia.
Wszystkie przygody Kubusia Puchatka są radosne. Mimo malkontenctwa Kłapouchego, zrzędzenia Królika czy nieuwagi Tygryska, zawsze udaje się przyjaciołom znaleźć wyjście z opresji. Nawet smutne z pozoru wydarzenia czegoś uczą. Zaś bycie pomocnym, radosnym i uczynnym sprawia, że życie jest piękniejsze. Takie proste. Takie prawdziwe.

Miłość i przyjaźń są najważniejsze.
Zacytowany na początku fragment rozmowy między Krzysiem a Puchatkiem to świetny przykład na to, jak ważna jest w życiu możliwość polegania na kimś, kogo się kocha i szanuje. Zresztą we wszystkich przygodach mieszkańców Stumilowego Lasu, mamy przykłady na to, że łatwiej i przyjemniej jest żyć, jeśli ma się wokół siebie ludzi, których się kocha.

Siła prostoty.
Mimo iż Puchatek nie słynie z błyskotliwości, jego przygody nie pozwalają wysnuć wniosku, że osobom mniej „poukładanym” jest w życiu trudniej. Wręcz przeciwnie, czytając przygody Puchatka ma się wrażenie, że zbyt zawoalowane wyjścia nie mają racji bytu. Sprawdza się za to wszystko, co proste i jasne. W końcu główny bohater zwykł mówić: „Jestem Misiem o Bardzo Małym Rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.”

Przypomnijmy sobie intro do bajki: Intro do Kubusia Puchatka  :)

 

źródło: point.fm

2 komentarzy do "Czego uczy nasze maluchy Kubuś Puchatek?"

1 | Paulina

20 stycznia 2013 o 14:13

Awatar

Kubuś Puchatek uczy mojego malucha jak trwać w przyjaźni i kochać innych ;)

2 | ika

25 marca 2013 o 13:27

Awatar

Uwielbiam Kubusia Puchatka, a jeszcze bardziej Prosiaczka!

Twój komentarz