08 sie, 2012

Co to jest hipoterapia dzieci?

Autor: krolix Kategorie: Benc poleca|Dziecko|Rozwój|Zdrowie|Zwierzęta

Hipoterapia to ogół zabiegów terapeutycznych, do których wykorzystuje się konia. Stanowi ona jedną z form rehabilitacji wieloprofilowej i polega na jednoczesnym oddziaływaniu ruchowym, sensorycznym, psychicznym i społecznym.

W jakich schorzeniach można stosować hipoterapię?

Hipoterapię stosuję się przede wszystkim do rehabilitacji dzieci upośledzonych umysłowo, ruchowo, z deficytami rozwojowymi, wadami wzroku i słuchu czy niedostosowanych społecznie. Taka forma leczenia jest bardzo pomocna w leczeniu mózgowego porażenia dziecięcego, choroby Duchena czy stwardnienia rozsianego.

Na czym polega terapeutyczny wpływ konia na chorego?

Rytmiczne kołysanie i ciepło konia powodują rozluźnienie mięśni osoby rehabilitowanej. Ponadto gdy koń idzie stępem, porusza się w takim rytmie jak człowiek podczas spaceru czy wolnego truchtu.

Czy hipoterapia jest bezpieczna?

Dziecko czy też osoba rehabilitowana podczas jazd ma założony kask, a zajęcia odbywają się pod czujnym okiem terapeuty/-ów. Koń wykorzystywany do hipoterapii jest łagodny, zdrowy, m. 6 a 15 rokiem życia, posiada dobry charakter i najczęściej nie jest klaczą oraz ma ok. 1,40 m wzrostu.

Czy hipoterapia wymaga zgody lekarza?

Tak, hipoterapia wymaga skierowania lekarskiego i często okazania dokumentacji choroby terapeucie. Przeciwwskazaniami są: uczulenie na sierść konia, na siano, ciężkie upośledzenia umysłowe, uraz kręgosłupa, postępujący zanik mięśni czy zwichnięcie stawu biodrowego.

Dla kogo hipoterapia jest wskazana?

Dla osób z problemami neurologicznymi:

- mózgowe porażenie dziecięce,

- po przebytej chorobie Heinego-Medina,

- po przepuklinie oponowo-rdzeniowej,

- stwardnienie rozsiane,

- choroba Parkinsona,

- neuropatie

- i wiele innych.

Dla osób z problemami ortopedycznymi:

- wrodzone ubytki kończyn lub amputacje,

- skoliozy,

- koślawość bioder i kolan,

- kręcz karku i inne.

Dla osób z problemami natury psychicznej i społecznej:

- autyzm,

- zespół Downa,

- zaburzenia umysłowe,

- nerwice,

- nadpobudliwość psychoruchowa,

- zaburzenia zachowania,

- trudności szkolne wynikające z zaburzeń integracji zmysłów i typu dyslektycznego.

Jakie jest oddziaływanie hipoterapii?

- kodowanie w mózgu prawidłowego wzorca ruchu miednicy podczas chodu.

- normalizacja napięcia mięśniowego.

- doskonalenie równowagi, koordynacji, orientacji w przestrzeni, schematu własnego ciała, poczucia rytmu.

- stymulacja i normalizacja czucia powierzchniowego.

- zwiększenie poczucia własnej wartości.

- zmniejszenie zaburzeń emocjonalnych.

- rozwijanie pozytywnych kontaktów społecznych.

Gdzie szukać ośrodków oferujących hipoterapię?

Wiele stajni w Polsce posiada terapeutę prowadzącego zajęcia z hipoterapii.

Jak wyglądają zajęcia z hipoterapii?

Terapia trwa od 30-45 minut, a jej koszt to ok. 25 zł w zależności od regionu Polski. Jazdy odbywają się raz w tygodniu lub dwa razy w tygodniu jeśli dziecko ma problem z poruszaniem się. W programie hipoterapii dostosowuje się rodzaj ćwiczeń do możliwości i potrzeb uczestnika.

Początek zajęć to zachęcenie dziecka / osoby rehabilitowanej do samodzielnego przymierzenia i ubrania nakrycia głowy, to czas na zaznajomienie i przywitanie się z opiekunem i koniem.

Następnie realizuje się cele takie jak: oswojenie się z koniem, rozluźnienie, nabranie zaufania do nowej sytuacji i kontaktu z obcymi osobami.

Uczestnik wsiada na konia z pomocą terapeuty i następuje jazda tzw. bezzadaniowa. Koń idzie stępem, a terapeuta zwraca uwagę na zachowanie równowagi i symetrii uczestnika. W trakcie kolejnych zajęć wprowadzane są zabawy i ćwiczenia, które mają na celu:

  • kształtowanie równowagi i orientacji przestrzennej – nauka poprawnego dosiadu, głaskanie grzywy, klepanie konia po szyi, podnoszenie i opuszczanie ramion bokiem lub przodem;
  • uaktywnianie i wzmacnianie gorsetu mięśniowego – krążenia ramion w przód i w tył, skręty tułowia w przód i w tył poprzez naprzemienne dotykanie zadu i łopatki konia;
  • uaktywnianie mięśni kontrolujących ruchy głowy – skłony i obroty głową.

Na koniec zajęć uczestnik dziękuje konikowi i podaje mu poczęstunek. Wyzwala to więzi emocjonalne, pozwala pokonać strach, a równocześnie jest ćwiczeniem mięśni dłoni i ręki.

Jak sprawdzić czy zajęcia hipoterapii prowadzone są profesjonalnie?

Osoba prowadząca zajęcia powinna posiadać odpowiednie uprawnienia – koncesje wydaje Polskie Towarzystwo Hipoterapeutyczne, które prowadzi też szkolenia dla przyszłych terapeutów.

Brak komentarzy do "Co to jest hipoterapia dzieci?"

Twój komentarz