18 kwi, 2011

Co to jest Baby-led weaning (BLW)?

Autor: krolix Kategorie: Dziecko|Wychowanie

Baby-led weaning (BLW) to metoda wprowadzania stałych pokarmów do diety dziecka, pozwalająca na naukę samodzielnego jedzenia od chwili startu. Omijamy etap papek i karmienia łyżeczką. Pozwalamy dziecku jeść palcami i stopniowo przyzwyczajamy do używania sztućców. “Samokarmienie” rozpoczynamy ok. 6. miesiąca życia dziecka, a dokładniej wtedy, kiedy dziecko potrafi samodzielnie usiąść, chwytać  jedzenie palcami i wprowadzić rękę do buzi. To także dobry moment na rozszerzenie diety – organizm malucha jest gotowy na przyjęcie innego pokarmu niż mleko. Oczywiście, niektóre dzieci będą gotowe na BLW nieco wcześniej, inne później.


Początki BLW to raczej dobra zabawa dla dziecka. Nauka precyzyjnego chwytania i poznawania jedzenia poprzez lizanie. Stopniowo zamienia się to w ssanie, a potem żucie i w końcu połykanie pokarmu. Co ważne, w pierwszych tygodniach BLW mleko nadal pozostaje głównym źródłem pożywienia malucha. Należy uzbroić się w cierpliwość – zanim nowe jedzenie  zostanie rzeczywiście zjedzone, większość z niego skończy rozsmarowana na ubranku, stole lub tacy albo spadnie na ziemię. Warto rozkładać pod krzesełkiem dziecka czystą matę – zminimalizujemy bałagan.

Jeśli pozwolimy dziecku poznawać nowości w jego własnym tempie, szybko przekonamy się, że radzi sobie ono całkiem dobrze, a posiłek to dla niego czas satysfakcji i radości.

Baby-led weaning pozwala dziecku na poznawanie nowych smaków, zapachów i konsystencji pokarów. Uczy sztuki wyboru – zamiast wkładać dziecku do buzi gotową papkę, dajemy mu wybór różnych pokarmów i pozwalamy na własne tempo i decydowanie, w jakiej kolejności zje to, co przygotowaliśmy. Zamiast zupki jarzynowej w postaci zmiksowanych warzyw dajemy dziecku na tacy warzywa, które zjadłoby w tej zupce – ale pokrojone w łatwe do chwytania słupki lub niewielkie kawałki, z którymi maluch poradzi sobie samodzielnie.

Więcej na ten temat na stronie

Brak komentarzy do "Co to jest Baby-led weaning (BLW)?"

Twój komentarz