30 gru, 2010

Co robić na wypadek odmrożeń?

Autor: krolix Kategorie: Dziecko|Zdrowie

Odmrożenia są to miejscowe powikłania spowodowane działaniem niskiej temperatury, wynikiem czego jest zmniejszenie przepływu krwi przez dotknięte nią części ciała. Szczególnie teraz łatwo o odmrożenia, dlatego przed spacerem zadbaj o to, aby dziecko nie odczuło zbyt mocno mrozu, wiatru i chłodu.

Ważne żeby dziecko było ubrane na cebulkę i miało twarz posmarowaną kremem natłuszczającym. Przy mrozach powyżej -7˚C dzieci poniżej 1 roku życia powinny zostać w domu, a starsze dzieci muszą być odpowiednio ubrane.

Obniżenie temperatury powietrza poniżej 0˚C spowalnia przepływ krwi w skórze, szczególnie palców u rąk, stóp, uszu i nosa. W takich warunkach łatwo o odmrożenia lub tzw. odmroziny. Podatne są na nie szczególnie małe dzieci i osoby z zaburzeniami krążenia.

Jeśli podczas spaceru zauważymy, że  nosek dziecka, uszy czy paluszki stają się białe lub sinożółte, prawdopodobnie doszło do odmrożenia. W żadnym wypadku nie wolno nacierać tych miejsc śniegiem. Trzeba szybko podać coś ciepłego do picia i natychmiast udać się do domu lub do lekarza. Odmrożone części ciała należy błyskawicznie rozgrzać, rączki i nóżki zanurzyć w wodzie o temp. 37 st. C, a do policzków i uszu przyłożyć kompresy nasączone wodą o tej samej temperaturze.

W przypadku ciężkiego odmrożenia jak najszybciej zawieźć malucha do lekarza.

Brak komentarzy do "Co robić na wypadek odmrożeń?"

Twój komentarz