14 paź, 2011

Benc poleca: Bajki terapeutyczne

Autor: krolix Kategorie: BENC POLECAM|Ciekawostki|Dziecko|Rozwój

Celem bajek terapeutycznych jest uspokojenie i zredukowanie problemów emocjonalnych dziecka poprzez nazywanie emocji, pokazanie z jakich sytuacji wynikają i jakie myśli im towarzyszą, także zapoznanie dzieci z zadaniowymi strategiami działania. Bajki takie stymulują do budowania zasobów osobistych – poznawczych, także wspierają w trudnych emocjonalnie sytuacjach i mogą oddziaływać terapeutycznie. Pomagają w rozwoju osobistym.

,,Domonoś, Odlotka i inne dziwolągi z mojej okolicy”

Wydawnictwo dbajki.pl wydało pierwszą książkę: ,,Domonoś, Odlotka i inne dziwolągi z mojej okolicy”. Kupując ją wspierasz Dom Samotnej Matki i Dziecka. Książkę poleca Maria Seweryn – ambasadorka klubu Drabina Rozwoju Kobiet. Książeczka pokazuje, że słuchając uważnie dziecięcych fantazji możemy wiele dowiadywać się o naszych dzieciach, ich sposobie myślenia, ich stosunku do  świata i kłopotach. Każda z historyjek może stać się punktem wyjścia do rozmów o dziecięcym życiu.

Z kolei dzieci mają szansę przekonać się i poczuć, że ich problemy oraz przeżycia są ważne i rozumiane przez innych. Jednym z celów tej książki jest dowartościowanie dziecięcego sposobu postrzegania świata.

Dla i małych i dużych spotkanie z tymi niesamowitymi postaciami z pewnością przyczyni się do poruszenia wyobraźni, pobudzenia empatii i kreatywności – książka kończy się zachętą do tworzenia własnych opowieści i pokazaniem jak konkretnie można się do tego zabrać.

„Opowieści z Planety Holo”

W ramach Projektu „Bajka-Pomagajka u doktora” ukazała się książka autorstwa Jovanki Tomaszewskiej i Wojciecha Kołyszki pt.: „Opowieści z Planety Holo”. 

Pięć opowieści napisanych i zilustrowanych przez autorski duet dotyczy przede wszystkim problematyki choroby przewlekłej. Mimo iż w naszym zamyśle  książka miała być przede wszystkim wsparciem  dla chorego dziecka i jego rodziców, doskonale jednak sprawdzi się jako pomoc w zrozumieniu całej sytuacji choroby przez bliskich, przyjaciół czy rówieśników z klasy.

Także osoby niedotknięte bezpośrednio tą problematyką znajdą w niej wzruszające historie o tym, jak oswoić coś, co już zostanie z nami na zawsze – chorobę przewlekłą.

Pozycja zawiera również  informacje na temat realizacji naszego projektu oraz metody bajkoterapii i jej zastosowania.

Książka wydana z funduszy otrzymanych przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych na projekt ,, Bajka Pomagajka u doktora” Operatorem środków jest Ecorys Polska.

Brak komentarzy do "Benc poleca: Bajki terapeutyczne"

Twój komentarz