11 sty, 2011

Robimy bałwanki.

Autor: krolix Kategorie: Dziecko|Inspiracje

Wszystkie dzieci (i nie tylko) lubią bałwanki. Jednak topnieją one wraz z pojawieniem się pierwszych promieni słońca. My jednak wiemy, jak można się nimi cieszyć przez cały rok. Poniżej przedstawiamy proste przepisy na domowe bałwanki. Te wyjątkowe bałwanki rozpływają się w buzi – koniecznie sprawdźcie jak smakują!


DOMOWE BAŁWANKI

(inspirowane przepisem z książki „CECYLKA KNEDELEK, CZYLI KSIĄŻKA KUCHARSKA DLA DZIECI” z naszymi drobnymi zmianami).

Co będzie potrzebne:

* kostka białego sera

* łyżka jogurtu

* sól, pieprz

* ziarenka pieprzu

* ugotowana marchewka

* zielony ogórek

Przygotowanie:

Ser biały należy dokładnie rozgnieść, dodać do niego jogurt oraz do smaku sól i pieprz. Następnie starannie mieszamy składniki i uformować z masy serowej kulki tak, aby powstał bałwanek.  Największą kulkę trzeba spłaszczyć (to będzie podstawa bałwanka) i położyć na liściach sałaty. Następnie należy połączyć ją ze średnią kulą (tułowiem) i najmniejszą (głową). Tak powstałego bałwanka układamy na talerzyku i dociskamy delikatnie wszystkie kulki.  Robimy oczy i guziczki z pieprzu, z marchewki możemy zrobić noski, a z ogórka czapeczki. Smacznego :)

JAJECZNE BAŁWANKI

Co będzie potrzebne:

* 4 jajka,

* 3 łyżki majonezu,

* sól,

* biały pieprz,

* papryka,

* szczypiorek ,

* sałata zielona,

* kawałeczek ugotowanej marchewki.

Przygotowanie:

Jajka należy ugotować na twardo, ostudzić, obrać ze skorupek, drobno posiekać, utrzeć z majonezem i przyprawić do smaku solą i białym pieprzem. Szczypiorek drobno pokroić i z tak przygotowanej jajecznej pasty uformować po 3 kulki różnej wielkości. Największą trzeba spłaszczyć (to będzie podstawa bałwanka) i położyć na liściach sałaty. Następnie należy połączyć ją ze średnią kulą (tułowiem) i najmniejszą (głową). Z papryki formujemy kapelusz i nos, ze szczypiorku robimy oczy i guziki, a z marchewki usta. Smacznego :)

Brak komentarzy do "Robimy bałwanki."

Twój komentarz