30 sie, 2011

Afery słoiczkowej GERBERA c.d.

Autor: krolix Kategorie: Diety|Dziecko

To, co znajduje się we wnętrzu słoiczka z gotowym jedzeniem dla niemowląt nie zawsze jest oczywiste. Mięso oddzielane mechanicznie wchodziło w skład słoiczka marki Gerber (Indyka oraz Kurczaka) i stanowiło około jedną trzecią posiłku. Jak powstaje MOM? Grzbiety, szyje i skrzydła kurczaków i indyków przechodzą przez specjalne cylindry, które oddzielają masę mięsno-tłuszczową od kości. Takie „mięso” znajdziemy m.in. w gorszej jakości parówkach, kiełbasach czy pasztetach.

Dziecko nie ma dostatecznie ukształtowanego układu trawiennego, a  rodzicom zależy na tym, aby ich dzieci jadły zdrowe produkty mięsne, nie zaś ścięgna, włókna, błony. Dziennikarze Gazety Wyborczej oraz Internauci  nagłośnili sprawę zawartości MOM w słoiczkach Gerbera, który jest częścią koncernu Nestle – światowego giganta w produkcji żyności. „Afera słoiczkowa” niewątpliwie wpłynęła na spadek zaufania, jakim darzyli markę rodzice małych dzieci. Sprawą zainteresowała się także Komisja Zdrowia oraz Instytutowi Matki i Dziecka.

Co na to Gerber?

Wyjaśnia, że na Zachodzie Europy słoiczki są całkowicie wolne od MOM. U nas jest inaczej. W Polsce jedynie „Kurczak” i „Indyk” mają w składzie MOM. Koncern Nestle oświadczył, iż pracuje nad nową recepturą produktów Gerber bez dodatku mechanicznie oddzielanego mięsa.

Wszystkie zalecenia dotyczące wartości odżywczych produktów dla dzieci mówią o tym, że muszą być produkowane z surowców najwyższej jakości. W przypadku posiłków mięsnych powinno to być najlepsze mięso, a za takie uznaje się np. mięso od szynki, polędwicę, udziec cielęcy, mięso z piersi indyka i kurczaka. Marka Gerber, póki co, nie sprostała tym wymaganiom.

Oto oświadczenie Nestle Polska SA:

”Wszystkie produkty marki Gerber spełniają rygorystyczne krajowe i Unijne wymagania stawiane żywności dla niemowląt i małych dzieci i należą do grupy środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Firma korzysta wyłącznie z bazy surowcowej, która gwarantuje pełne bezpieczeństwo i jakość dlatego współpracuje wyłącznie z najlepszymi dostawcami mięsa w kraju. Używane w produkcji wyrobów Gerber mięso drobiowe jest specjalnie przygotowywane pod potrzeby firmy, pochodzi wyłącznie od producentów mięsa, spełniających najwyższe europejskie standardy w zakresie jakości surowca i sposobu jego pozyskiwania.

W skład dwóch wyrobów Indyk i Kurczak Gerber, wchodzi mięso pozyskane z ud indyka i kurczaka oraz mięso oddzielone mechanicznie. Produkty te, obecne na polskim rynku od 2003 roku, spełniają rygorystyczne wymagania stawiane żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci. Pełna informacja dotycząca składu oraz udziału procentowego poszczególnych składników, zawarta jest na etykiecie produktu.

Ponieważ produkty te mogą być wprowadzane do diety dzieci jako jedne z pierwszych, (od 7 miesiąca życia) muszą posiadać odpowiednio przystosowaną do wieku dziecka kremową, jednolitą konsystencję, którą zapewnia mięso oddzielane mechanicznie.

Mięso oddzielone mechanicznie stosowane do produkcji, zgodnie z deklaracją dostawcy, jest pełnowartościowym surowcem, który może być wykorzystany do dalszego przetworzenia i wykorzystania w innych procesach produkcyjnych. Jego produkcja odbywa się zgodnie z wdrożonymi zasadami systemów jakościowych (HACCP, BRC, IFS), a pozyskujący je zakład jest pod stałym nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej.

Jako pełnowartościowy surowiec, mięso oddzielone mechanicznie jest szeroko stosowane w przemyśle spożywczym w tym także jest wykorzystywane do produkcji odżywek dla dzieci.”

Tagi: ,

Brak komentarzy do "Afery słoiczkowej GERBERA c.d."

Twój komentarz